חברת הכנסת של יש עתיד, טטיאנה מזרסקי, העלתה השבוע הצעת חוק שתבטל את החלפת השעון העונתי השנתי לשעון רגיל לאורך כל השנה. יחד איתה פועלים כיוזמים חבריה למפלגה ולדימיר בליאק, יסמין זקס-פרידמן ויורי להב-גרצנו.

טטיאנה מזרסקאיה דיברה על היוזמה:

«הרעיון של הצעת החוק הוא שביטול המעבר לשעון חורף וקביעת תקן אחד לכל השנה הם המתאימים ביותר למחזור השינה והערות של האדם. זה אמור גם לעזור לתושבי הערים להפיק את המרב משעות האור.

ברוב המדינות המפותחות, הנוהג של החלפת שעות נזנח מזמן כפוגע בבריאותם וביכולת העבודה של האזרחים. בפרט, נתונים עדכניים מראים כי במדינות שבהן החלפות שעון עדיין בעיצומם, מספר השבץ, תאונות הדרכים והקריאות לתחנת האמבולנס עולה במהלך תקופת המעבר.

באוגוסט 2018 ערכה הנציבות האירופית סקר שעל פי תוצאותיו כ-84% מהנשאלים היו בעד ביטול העברת השעונים לשעון «קיץ» ו»חורף». החלטה שהתקבלה על ידי הפרלמנט האירופי בפברואר 2018 קבעה שמחקרים מדעיים לא יכולים להוכיח תוצאות חיוביות כלשהן מהתרגול של כוונון שעונים עונתיים, אך ציינו שיש השפעות שליליות על בריאות האדם, החקלאות והבטיחות בדרכים. בספטמבר 2018 הציעה הנציבות האירופית למדינות האיחוד האירופי לנטוש לצמיתות את החלפת השעונים.

בישראל, עוד בשנת 2013, הוקמה ועדה מטעם משרד הפנים, אשר (יחד עם מחלקות וארגונים ציבוריים נוספים) למדה באופן מקיף את נושא המעבר לשעון קיץ בלבד והציגה את מסקנותיה. הוועדה העריכה את התועלת הכלכלית של צעד כזה ב-300 מיליון שקל בשנה, לרבות באמצעות הגדלת הפריון. מסמך הוועדה מכיל גם תוצאות של סקר על עמדות ישראל כלפי שעון קיץ. 68% מהנשאלים ענו אז שזה ישפר את איכות חייהם, את הפנאי המשפחתי ואת רווחתם. לכן, לא ניתן להפריז ביתרונות של צעד כזה».

Поделитесь новостью