הפתרון לפקקים? לראשונה נערך בישראל ניסוי מקיף שכלל מספר חברות שמפתחות מוניות אוטונומיות

אם נסעתם על הכבישים בישראל בחג האחרון או למען האמת בעשורים האחרונים, אתם ודאי כבר יודעים שאלו פחות כבישים מהירים ויותר נתיבי זחילה איטיים ומייאשים – אבל השבוע יכול להיות שכשתעמדו בפקק ותסתכלו על השמיים, תוכלו לראות ניסוי חדש בישראל שלראשונה מפעיל מונית אוטונומית בשמי ישראל.

הניסוי עולה שלב
מי שאחראי על הניסוי החדש הוא מיזם הרחפנים הלאומי (בשיתוף עם משרד התחבורה, רשות החדשנות, נתיבי איילון ורשות התעופה האזרחית), שהשבוע פתח בניסוי ראשון של הפעלת מוניות אוויריות בשמי ישראל. במסגרת הניסוי, 11 חברות רחפנים וחברות תומכות הפעילו eVTOL, שהם כלי טיס שמסוגלים להמריא ולנחות אנכית. או במילים אחרות, רחפנים, אבל ממש גדולים שיכולים להכיל גם נוסעים ומטען.

בין היתר הופעלו כלי טיס של חברת Dronery של Cando Drones, שהמריא עם EH-216, שיכול לשאת עד 220 קילוגרם לטווח של כ-30 קילומטרים; גם חברת Air הישראלית שהפעילה את Air Zero, שמסוגל לשאת עד 250 ק»ג למרחק של עד 160 קילומטרים; במיזם הלאומי טוענים כי חברת Downwind הצליחה לשבור את שיא המיזם עם טיסה של כ-29 ק»מ בין בי»ח הילל יפה לרמב»ם. בנוסף, נבחנו טיסות במסגרתן הוטסו סחורות מסניפים של «יוחננוף» ו»רמי לוי». בחברת TAI בוחנים במקביל אפשרויות נחיתה של כלי טיס כאלו במרכזי ערים ישראליות.

בפרקים הקודמים: כנאפה וסחורות קטנות
השלב השני של הניסוי החל בחודש ינואר האחרון וכולל גם השקעה של כ-60 מיליון דולר לשנתיים הקרובות במסגרתם יבוצעו עוד ניסויים בכלים נוספים אשר יהיו מסוגלים לשאת בני אדם וסחורות בנתיבי אוויר. נזכיר כי בשלב הראשון של הניסוי, הופעלו עשרות רחפנים בו זמנית בשמי מרכז הארץ, כשבין היתר גם נבדקו הטסות של סחורות קטנות – וכך הזמנו כנאפה מיפו וקיבלנו אותה באמצעות רחפן ישירות לצפון תל אביב תוך 7 דקות. לדברי מיזם הרחפנים הלאומי, ב-3 השנים האחרונות בוצעו למעלה מ-19,000 גיחות, ובשנתיים הקרובות חברות ימשיכו להפעיל טיסות כאלו ואחרות במשך שבוע בכל חודש במרחב אווירי מנוהל, אך בפריסה של עד 150 קילומטרים.

בינתיים, כמובן, מדובר בניסוי כלים שמנסה לבדוק את ההיתכנות של הקונספט הזה בישראל, אז אל תצפו שהוא יחסוך לכם את הפקקים של ראש השנה הקרוב, או הבא או זה שאחריו. ממש לאחרונה, בארצות הברית, חברת יונייטד הודיעה כי היא כבר מתכננת להפעיל ב2025 צי רחפנים שכזה שיהיה מסוגל לקחת אתכם ממרכז שיקגו לשדה התעופה תוך 10 דקות.

Поделитесь новостью