אם הערב, ב-1 באוגוסט, הירח ייראה לכם מואר יותר, אתם לא מדמיינים.

כמו מסלוליהם הטבעיים של גרמי השמיים, גם מסלולו של הירח סביב כדור הארץ איננו מעגל מושלם, אלא צורתו אליפסה, ועל כן מרחקו של הירח מאיתנו אינו קבוע. שכננו הנאמן מתקרב אלינו עד כ-356 אלף ק»מ, ואז הולך ומתרחק עד כ-406 אלף ק»מ בנקודה המקסימלית. הפער בין נקודות הקיצון האלו הוא בערך 13 אחוז ממרחקנו לירח, כלומר הוא פער ניכר, וניתן להבחין בו. על אחת כמה וכמה בהירותו של הירח: זו גדֵלה כפונקציה של המרחק בריבוע, כלומר בעשרות אחוזים. זהו שינוי במידת בהירות שניתן לשים אליו לב בנקל.
מחזור הירח אינו מסונכרן עם מסלול ההקפה שלו סביב כדור הארץ, ולכן הירח יכול להיראות במילואו בכל נקודה במסלול. צירוף מקרים שבו הירח במילוא ובו בזמן חולף בקרבה מקסימלית לכדור הארץ מתרחש רק פעמים אחדות בשנה – ואז מקשט את שמי הלילה עיגול מושלם, גדול ובהיר במיוחד, בעל נוכחות מרשימה. תופעה זו זכתה לכינוי הדרמטי מעולם גיבורי העל – «סופרמון».

אז הירח אמנם יזרח אצלנו לאחר מעברו בנקודה הקרובה ביותר אלינו, 357.3 אלף ק»מ, אך הוא עדיין יהיה יחסית קרוב גם בעת זריחתו.

כיצד צופים בסופרמון
אל תצפו אמנם לזרקור מסוג אחר בשמיים, אך הערב הירח בהחלט יהיה בהיר יותר בהשוואה ללילות אחרים. כדאי באופן כללי, כמו תמיד, לצפות בירח כשהוא בדיוק בזריחתו או בשקיעתו. בשעה שהוא מרחף אי שם באופק, לצידם של עצמים מוכרים כמו גגות בניינים וצמרות עצים. כיוון שאלו מספקים פרספקטיבה, הם מחדדים את גודלו האמיתי והמרשים של הירח, שקוטרו גדול בכ-9 אחוזים מן הממוצע. כאשר הירח יזרח לכיוון הזנית, ממש מעל ראשכם, גודלו אמנם יראה מרשים פחות, אולם עם מעט תשומת לב, מבהירותו עדיין יהיה קשה להתעלם.

Поделитесь новостью