שר הביטחון היה אמור לשוחח עם אולכסיי רזניקוב, אך בקייב כועסים על דבריו אמש — ולפיהם ישראל תספק לאוקראינה מערכות התראה מפני טילים בלבד, ולא נשק כפי שביקשה. הערב צפויה שיחה של לפיד עם שר החוץ האוקראיני. בשבוע הבא יטוס גנץ לאנקרה וייפגש עם שר ההגנה הטורקי
השיחה בין שר ההגנה האוקראיני אולכסיי רזניקוב לבין שר הביטחון בני גנץ, שתוכננה להתקיים היום (חמישי), נדחתה לבקשת האוקראינים. בקייב כועסים על גנץ בעקבות הצהרתו שלפיה ישראל תמשיך להימנע מהעברת נשק לאוקראינה, אלא לכל היותר מערכות התראה מפני טילים.
נציין כי בימים האחרונים נכשלו כמה יוזמות לארגן שיחה בין רזניקוב לגנץ: באוקראינה דיווחו פעם אחת שגנץ ביטל את השיחה, והפעם הצד האוקראיני היה זה שביטל אותה. לפי שעה לא ברור אם קייב תבקש לקיים את השיחה במועד אחר.
אוקראינה, נזכיר, העבירה איגרת רשמית למשרד החוץ בירושלים, ובתוכה בקשה מפורשת לקבלת מערכות הגנה ישראליות בהקדם האפשרי. בין היתר מדובר על כיפת ברזל, שרביט קסמים, פטריוט, חץ וברק 8. גנץ, מצידו, הבהיר בתדרוך לשגרירי האיחוד האירופי כי המדיניות בעניין אוקראינה לא השתנתה — וישראל לא תעביר לה נשק. «אנחנו מעבירים תמיכה הומניטרית לאוקראינה, ומספקים מערכות מצילות חיים וציוד הגנתי. נמשיך לתמוך באוקראינה עם המגבלות שלנו».
עם זאת, גנץ חשף בתדרוך חידוש בחבילת הסיוע — בניית מערכת התראה חכמה מפני טילים, בדומה למערכת האזעקות שקיימת בישראל. «במסגרת הרחבת הסיוע ואספקת הציוד מציל החיים, פנינו לאוקראינה לקבלת נתונים שיאפשרו לנו לסייע בבניית ואספקת מערכת התראה חכמה מול איומים אוויריים ואחרים, כפי שיש בישראל», אמר שר הביטחון. «למערכת כזו יהיו יתרונות בהצלת חיי אזרחים ובמיקוד ההתראות והאזעקות לאזורים הרלוונטיים».

בכירים בקייב, כאמור, לא אהבו בלשון המעטה את דבריו של גנץ. «המשלחת האוקראינית שביקרה בישראל כבר בדצמבר, עוד לפני פרוץ המלחמה, העלתה בקשה למערכת ההתראה», אמרו. «אבל להגיד את זה עכשיו, זה נראה כמו בדיחה שאדם מבקש פיסת לחם ומישהו מציע לך כף. לצערנו, זאת העמדה המסורתית של גנץ».

Поделитесь новостью