יבהן קורנייצ’וק קרא לספק מערכות הגנה מטילים: «אם ישראל לא מוכנה לסייע בהגנה על אזרחי אוקראינה — אולי תרצה להגן על אזרחיה» • סקר שהזמינה השגרירות: 76% מהיהודים בארץ בעד אספקת המערכות לקייב
שלושה רבעים מהיהודים אזרחי ישראל סבורים כי על המדינה לאפשר לקייב לרכוש אמצעים ישראליים להגנה על אזרחיה מפני הפצצות רוסיה — כך עולה מסקר שהזמינה שגרירות אוקראינה בארץ. מהסקר, שנערך על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה עבור השגרירות, עלה כי 76% מהאוכלוסייה היהודית סבורים כי על ירושלים לתת אור ירוק לרכישת מערכות הגנה אווירית. 24% סבורים שאין לאשר מכירות כאלה.
«ראש השנה מתקרב, וכמדי שנה צפויים להגיע לאומן אלפי עולים לרגל», אמר שגריר אוקראינה בישראל, יבהן קורנייצ’וק, ל»ישראל היום». «כל השיחות על ‘מסדרונות ירוקים’ הן חסרות טעם, כי אנחנו לא יכולים לערוב לביטחון העולים לרגל». לדברי השגריר, קייב מבקשת מירושלים מערכות להגנה מפני טילים בליסטיים — ולא כיפת ברזל, שלא תסייע מול סוגי הנשק שבהם משתמשת רוסיה. «אם ישראל לא מוכנה לסייע בהגנה על אזרחי אוקראינה — אולי תרצה להגן על אזרחיה», הוסיף. עד כה סיפקה ישראל לאוקראינה סיוע הומניטרי, ובראשית המלחמה הקימה לתקופה קצרה בית חולים שדה במערב המדינה.
עוד נשאלו משתתפי הסקר אם רה»מ בנימין נתניהו צריך או לא צריך לבקר באוקראינה ולהיפגש עם נשיאה וולודימיר זלנסקי. 55.8% השיבו בחיוב, ו־44.2% סברו שאין צורך בביקור כזה. תזכורת: אוקראינה העבירה לנתניהו הזמנות להגיע לקייב ולהיפגש עם זלנסקי פעמיים. באוקראינה אומרים כי גם רעייתו של זלנסקי, אולנה, מסרה הזמנה כזו לרעיית רה»מ שרה נתניהו עת ביקרה בישראל. נתניהו וראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הם ראשי הממשלה היחידים של דמוקרטיות מערביות שלא ביקרו בקייב מתחילת המלחמה. בפברואר האחרון ביקר בקייב שר החוץ אלי כהן.
שתתפי הסקר אף נשאלו על העמדה של ישראל כלפי הצדדים בסכסוך, ואם היא אכן שומרת על ניטרליות. 50.3% סברו כי ישראל תומכת יותר באוקראינה, 43.5% סברו כי היא ניטרלית, ו־6.2% אמרו כי היא דווקא תומכת יותר ברוסיה. הסקר האינטרנטי נערך השבוע בקרב 500 משיבים יהודים בני 18 ומעלה. טווח הטעות הסטטיסטית: 4.8%. בימים האחרונים כבשו הרוסים בשדה המערכה עצמו הישגים באזור הגבולות של מחוזות לוהנסק, דונצק וחרקיב שבצפון־מזרח אוקראינה

Поделитесь новостью